17:23

1403/04/04

طلب۴۰۰ میلیاردی دانشگاه علوم پزشکی قم از سازمان های بیمه گر

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان این‌که بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان از سازمان‌های بیمه‌گر طلب داریم، گفت: با توجه به این‌که بخش عمده درآمد دانشگاه از سازمان‌های بیمه‌گر است، تاخیر در پرداخت بدهی از سوی این سازمان‌ها، باعث مشکلاتی در پرداخت حقوق و نارضایتی پرسنل شده‌است.

به گزارش پایگاه خبری شهر پردیسان، مصری رییس دانشگاه علوم پزشکی قم در نشستی خبری با اصحاب رسانه قم با بیان این‌که موضوع سلامت خانواده در دولت سیزدهم به‌طور ویژه مورد توجه قرار گرفت، اضافه کرد: سال گذشته مرحله اول طرح پزشک خانواده از شهرک پردیسان آغاز شد و امیدواریم بتوانیم تا اواسط تیرماه جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر را پوشش دهیم.
وی ادامه داد: به محض تجهیز پایگاه‌ها و جذب مراقبان سلامت، این طرح با جدیت پیگیری می‌شود و هدف از آن توجه ویژه به نگاه مشارکتی مردم و مردمی سازی سلامت است.
وی با اشاره به این‌که مسوولیت‌پذیری اجتماعی و مردمی‌سازی سلامت گام مهمی در ارتقاء شاخص‌های سلامت است، خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت استان، هوشمندسازی و پرونده الکترونیک کمک می‌کند تا بتوانیم خدمات سلامت را در همه بخش‌ها به‌ویژه درمان، یکپارچه‌سازی نماییم.
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، در طرح سلامت خانواده با بهبود شاخص‌های سلامت جسمی، روانی و معنوی، باید نشاط اجتماعی، سلامت اجتماعی و امیدآفرینی را در برنامه داشته باشیم تا آسیب‌های اجتماعی نیز کاهش یابد.
وی افزود: برای ارتقاء بهداشت روانی جامعه، طرح سراج را در برنامه داریم و در همین راستا، پارسال یک پایگاه افتتاح شد و بنا داریم چند پایگاه دیگر نیز امسال به بهره‌برداری برسد.
وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌ها و تغییر مدیریت مراکز درمانی با نگاه ارتقاء کیفیت خدمات درمانی و ایمنی بیماران صورت گرفته‌است.
مصری با اشاره به سیاست جوانی جمعیت، گفت: با تلاش مسوولان، شاخص فرزندآوری در سالجاری نسبت به پارسال،‌ نیم‌ واحد در استان قم ارتفا یافت و دلیل آن زیست بوم فرهنگی و مذهبی استان است؛ این رشد شاخص خوبی است و باید ارتقا یابد.
وی تاکید کرد: جوانی جمعیت سلامت ساز است و باعث بالندگی اجتماعی می‌شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این جلسه گفت: یک‌هزار و ۵۲۰ تخت در بیمارستان‌های دولتی استان موجود است و بر اساس استانداردها، بیش از یک‌هزار تخت نسبت به جمعیت قم کمبود است تا به وضعیت ایده آل برسیم.
مجید محبی با بیان این‌که کمبود متخصص و پرستار همیشه در قم بوده، افزود: سرانه پرستار به تخت حدود ۱.۱ است و باید به ۱.۴ برسد.
وی با بیان این‌که در بخش پزشکان و متخصصان، کمبودهای متناوبی در تمام تخصص‌ها داریم، ادامه داد: بیش از ۲۰۰ متخصص و بیش از ۳۰۰ پزشک عمومی نسبت به سرانه جمعیت قم کمبود داریم.
وی با اشاره به این‌که وزارتخانه به بهانه نزدیکی قم به پایتخت،‌ پزشک متخصص به این استان اختصاص نمی‌دهد، بیان کرد: سال گذشته ۱۹ پزشک متخصص خانم به قم اختصاص دادند که توانستیم فقط ۱۰ پزشک را جذب نماییم.
به گفته محبی، سال گذشته تعدادی از پزشکان زیرمیزی‌بگیر به دستگاه قضا معرفی شدند و ۶ نفر به دلیل خلأهای قانونی و نبود شکایت خصوصی در برخورد با این پدیده، تبرئه شدند.
وی افزود: در همین راستا، سال گذشته ۶ نفر از پزشکان متخصص از مجموعه دولتی اخراج شدند.
وی با اشاره به این‌که به دلیل بدهی‌ها، دانشگاه در خرید تجهیزات مشکل دارد، تصریح کرد: با تمام مشکلات و کمبودهای موجود،‌ خدماتی که ارائه می‌شود، واقعا چشمگیر است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم نیز دراین جلسه با اشاره به نظارت دقیق بر جمع‌آوری پسماندهای عفونی،‌ گفت: بر شرکت‌هایی که اقدام به جمع‌آوری پسماندهای عفونی می‌کنند، نظارت می‌کنیم و کلاس آموزشی نیز برگزار خواهیم کرد.
مجید اصغری افزود: از سوی دیگر افرادی که در این زمینه کار می کنند نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا بیمار نباشند.
وی ادامه داد: همچنین، روش‌های شرکت‌های مسوول در جمع‌آوری پسماندهای عفونی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد تا باعث انتقال عفونت نشود.
وی بیان کرد: آموزش مداوم پزشکان نیز در برنامه قرار داریم تا این قشر با به‌روزترین اطلاعات پسماندهای عفونی عفونی آشنا ‌شوند.
به گفته اصغری، همشهریان می‌توانند برای دریافت نوبت پزشکان در کلینیک‌های ویژه دانشگاه علوم پزشکی قم، با شماره ۳۷۱۴۰ تماس بگیرند؛ تعرفه پزشکان در این کلینک‌ها ۱۳ هزار تومان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهرپردیسان به عنوان اولین پایگاه خبری رسمی پردیسان و با هدف اطلاع رسانی و پیگیری مشکلات این منطقه راه اندازی شده است. خواهشمندیم با عضویت در کانال ایتای شهرپردیسان ما را در پیگیری مشکلات این منطقه همراهی کنید.