20:31

1403/04/05

۶۰ اثر به نخستین جشنواره فیلم مستند ۱۷ در قم رسید

رییس کنگره ملی شهدای استان قم گفت: ۶۰ فیلم مستند به نخستین جشنواره فیلم مستند ۱۷ رسیده است که این جشنواره از برنامه های جنبی کنگره شهدای قم محسوب می شود.

به گزارش پایگاه خبری شهرپردیسان، محسن موحدی امروز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران ابراز داشت: در دیداری که سال گذشته دست اندرکاران کنگره ملی ۶۰۹۰ شهید قم با رهبر معظم انقلاب داشتند ایشان تاکید کردند از ظرفیت های استان قم برای معرفی حماسه های دفاع مقدس استفاده شود و باید تمام قامت از این میراث ماندگار حفاظت کرد.
وی ادامه داد: تاکید مقام معظم رهبری این بود که قم شهر سرآمد شهادت و سرافرازی است و امروز یاد و نام شهدا باید با آثار هنری به مردم‌ معرفی شود و با زبان فیلم‌ مستند این کار انجام شود.
وی افزود: این فرمایش محقق شد و برای اولین بار بعد از انقلاب جشنواره فیلم مستند دفاع مقدس به این ‌گستردگی در حوزه مستند شهید و شهادت در قم برگزار و برای آن فیلم تولید شد.
موحدی گفت: سوژه های مربوط به سرداران و شهدای شاخص دفاع مقدس قم در ابتدا در ۱۴۰ مورد دسته بندی شد و بعد از مشاوره ای که با مشاورین نظامی و محتوایی انجام شد ۶۰ سوژه احصا شد و به عنوان سوژه کنگره شهدای قم در اختیار فیلمسازان قرار گرفت.
وی ادامه داد: زحمات بی دریغ فیلمسازان متعهد در قم را شاهد بودیم و با افتخار ۶۰ فیلمساز از قم برخاست که جملگی بومی بودند و کارگردانان، کارهای فاخری که در شأن ملی باشد تولید کردند.
رییس کنگره ملی شهدای استان قم افزود: مستندها بعد از تولید در کمیته محتوایی با حضور فیلمساز و کمیته فنی بازبینی و رفع ایراد شد و به مرحله نهایی رسید.
وی بیان کرد: مرکز گسترش سینما حقیقت سه نفر از بهترین داوران خود را برای جشنواره ۱۷ مشخص کرد تا فیلم ها را داوری و بهترین ها را انتخاب کنند و نتیجه در اختتامیه جشنواره اعلام شده و از برترین ها تجلیل می شود.
موحدی با اشاره به برگزاری بخش آرای عمومی گفت: در این بخش برای نظرات مردم اهمیت قائل شده ایم و به بهترین مستند دارای آرای مردمی هدیه ای تعلق خواهد گرفت هم چنین جایزه ویژه دبیر جشنواره نیز به مستند برگزیده اهدا می شود.
وی هم چنین از همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سپاه پاسداران و سپاه استان قم، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و شهرداری قم برای همکاری در برگزاری جشنواره فیلم ۱۷ تقدیر کرد.

داود جلیلی مسوول کمیته فنی جشنواره ۱۷ نیز در این نشست گفت: اکران فیلم ها از چهارم مهر ماه جاری و ساعت ۱۶ شروع می شود.
وی افزود: در هر روز سه سانس ۹۰ دقیقه ای برای اکران ۵۹ فیلم خواهیم داشت که تا یازدهم مهر اکران می شود.
وی مکان اکران فیلم ها را سالن همایش شهید آوینی قم و زمان برگزاری اختتامیه را ۱۳ مهرماه عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهرپردیسان به عنوان اولین پایگاه خبری رسمی پردیسان و با هدف اطلاع رسانی و پیگیری مشکلات این منطقه راه اندازی شده است. خواهشمندیم با عضویت در کانال ایتای شهرپردیسان ما را در پیگیری مشکلات این منطقه همراهی کنید.