20:56

1403/04/05

تهیه اطلس آلودگی خاک در قم

سالیانه ۲.۵ میلیارد تن خاک از کشور خارج می‌شود که ۱۴ درصد درآمد تولید ناخالص کشور را شامل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری شهرپردیسان، محمد شعاعی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم، امروز هشتم آذرماه به مناسبت روز جهانی خاک در جمع اصحاب رسانه قم گفت: قطعا تعیین روز جهانی خاک به دلیل آگاهی افکار عمومی با اهمیت موضوع خاک است.
وی افزود: برای تشکیل خاک در مناطق خشک و نیمه خشک ۳۰۰ سال زمان لازم است و این امر نشان از اهمیت حفاظت از خاک دارد؛ حفاظت از خاک در دو مقوله جلوگیری از آلودگی خاک و جلوگیری از فرسایش خاک تعریف می‌شود.
شعاعی افزایش وقوع سیل در سال‌های اخیر را به دلیل ضعف پوشش گیاهی بر بستر خاک عنوان کرد و گفت: به جای سدسازی با وجود درصد بالای تبخیر آب می‌توانیم با تقویت پوشش گیاهی بارش‌ها را به سمت سفره‌های زیرزمینی هدایت کنیم و از تبخیر آب جلوگیری کنیم.
وی تاکید کرد: ۱۶ تن در هکتار در کشور فرسایش خاک داریم که با عملیات آبخیزداری می‌توانیم این مقدار را به ۹ تن در هکتار کاهش دهیم.
شعاعی بیان کرد: سالیانه ۲.۵ میلیارد تن خاک از کشور خارج می‌شود که ۱۴ درصد درآمد تولید ناخالص کشور را شامل می‌شود.
محمدحسین بازگیر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم نیز در ادامه این نشست خبری گفت: برای خاک در کشور تا سال ۱۳۹۶ دغدغه‌ای نداشتیم اما با تصویب قانون حفاظت خاک باید در این حوزه در یک مدار حرکت کنیم.
بازگیر با بیان اینکه حفاظت از خاک و بایدها و نبایدها در این حوزه تعریف شده است و باید بر اساس آن‌ها حرکت کنیم، گفت: رها کردن فاضلاب خام، تخلیه پسماندها و بهره‌برداری معادن بر خلاف ضوابط محیط زیستی از جمله عوامل آلودگی خاک است.
وی با بیان اینکه ۱۲ درصد حفاظت از عرصه‌های طبیعی مربوط به مدیریت محیط زیست است، افزود: در استان ۳۲ هزار هکتار منطقه حفاظت شده پلنگ دره، تالاب حوضه سلطان، تالاب مره و تالاب بهشت معصومه تالاب‌هایی هستند که در قانون محافظت از عرصه‌های طبیعی توسط دولت به رسمیت شناخته شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم یادآور شد: در مسیر تاریخی مهاجرت پرندگان ۱۵ میلیون پرنده حرکت می‌کند که دو میلیون پرنده مهمان کشور ما است و بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار پرنده در تالاب مره می‌نشینند و ارزش تالاب مره با توجه به کاهش عرصه های آبی فلات مرکزی ایران کمتر از میانکاله نیست.
وی اضافه کرد: دریاچه نمک یکی از ظرفیت‌های بی بدیل فلات مرکزی ایران است و بر اساس مطالعات انجام شده هر گونه تخریب و دستکاری دریاچه نمک به بهانه بهره بردای باعث شدید آلودگی هوا خواهد بود.
بازگیر تاکید کرد: اطلس آلودگی خاک را با کمک یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور تهیه می‌کنیم و در این راستا ۴۰۰ نقطه از استان را به عنوان پایلوت انتخاب و بر اساس ۸۰ پارامتر نمونه ها مورد آزمایش قرار می‌گیرد و نتایج آن ارائه خواهد شد
محمدرضا حاجی‌رضا رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیزدر ادامه این نشست خبری عنوان کرد: امسال شعار هفته جهانی خاک آب و خاک منشاء زندگی نامگذاری شده است چرا که پایداری بشر منوط به دو موافه مهم است در جهاد کشاورزی به این حقیقت رسیدیم که در مباحث تولید و امنیت غذایی با تکیه بر توان داخلی دو مؤلفه آب و خاک اهمیت بسزایی دارد.
وی با بیان اینکه در کشور و استان قم به دلیل تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی‌ها وضعیت ناپایداری داریم، افزود: در ۴۰ سال گذشته در حوزه تامین آب، از آب‌های سطحی با هدف حفظ کشاورزی به سمت استفاده از آب‌های زیرزمینی رفتیم و با وجود این کاهش منابع آبی سعی داریم که بخش کشاورزی را مدیریت کنیم.
حاجی‌رضا ادامه داد: با گذشت ۷۰ روز از پاییز شرایط بارش‌ها در استان نامساعد است اما پذیرفتیم که می‌توانیم آب را مدیریت کنیم در حالی که خاک ملاحظات ویژه‌ای وجود دارد.
وی افزود: بیش از ۳۵ درصد منابع آب استان شور است و با تزریق به زمین، بافت خاک را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ اما با نگاه عالمانه باید از این ظرفیت‌ها در راستای تامین امنیت غذایی و حفظ اشتغال حوزه کشاورزی استفاده کنیم.
حاجی‌رضا با تاکید بر اهمیت سلامت خاک در حوزه کشاورزی بیان کرد: با نگاه علمی و دانش بنیانی برای مصرف بهینه کود و سم با هدف حفاظت از خاک برنامه داریم؛ چرا که مصرف بدون ملاحظه کود بافت و سلامت خاک را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
وی در پایان سخنان خود آموزش کشاورزان و بهره‌برداران در راستای پایش و تناوب در استفاده از خاک را مهم دانست و گفت: کشاورزی حفاظتی از مهم‌ترین برنامه‌ها در راستای حفظ منابع خاکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهرپردیسان به عنوان اولین پایگاه خبری رسمی پردیسان و با هدف اطلاع رسانی و پیگیری مشکلات این منطقه راه اندازی شده است. خواهشمندیم با عضویت در کانال ایتای شهرپردیسان ما را در پیگیری مشکلات این منطقه همراهی کنید.