15:04

1403/02/03

جشن نیمه شعبان ثبت ملی شد

شهرپردیسان/ مدیرکل میراث فرهنگی استان قم با اشاره به ثبت ۹ اثر معنوی استان قم گفت: جشن نیمه شعبان با محوریت مسجد مقدس جمکران از جمله آثار معنوی و ناملموس این استان است که به ثبت ملی رسید.

به گزارش شهرپردیسان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی روز پنجشنبه در گفت و گویی ادامه داد: مهارت انگشتر سازی، مهارت ساخت کاشی ۷ رنگ، مهارت ساخت لعاب سبز قمی، مهارت چلنگری، مهارت عصاری، مهارت پخت آبگوشت یخنی، و دو بازی الک دولک و توپ مره در اجلاس ثبت آثار معنوی کشور که در استان اردبیل برگزار شد واجد ارزش شناخته و در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی قم با بیان اینکه جشن نیمه شعبان باعث وفاق ملی و اجتماعی و ایجاد حس همبستگی در جامعه می گردد، افزود: این جشن بزرگ و فرخنده به مناسبت تولد حضرت مهدی (عج) اگر چه در سراسر ایران با شور و شعور برگزار می‌شود، اما مرکزیت این جشن که سالانه میزبان هزاران زائر از ایران و کشورهای مختلف جهان است، مسجد مقدس جمکران قم می باشد.

یزدانی ضمن اشاره به رواج رشته انگشترسازی در شهر قم به دلیل حضور گسترده گردشگران مذهبی، گفت: بر اساس شواهد موجود و آثار به دست آمده از تپه صرم، تولید و استفاده از انگشتر بیش از ۲ هزار سال پیش از میلاد مسیح در قم معمول بوده است.

وی با بیان اینکه مهارت پخت کاشی هفت رنگ قم از جمله پرونده هایی بود که در فهرست میراث ملی ثبت گردید، ادامه داد: قدمت کاشی در استان قم به دلیل وجود مزارات متعدد امامزادگان مقرب بسیار کهن می باشد و مدارک بسیاری از کاشی هفت رنگ در جای جای شهر قم نمایان می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: مهارت ساخت لعاب سبز قمی بسیار قدیمی است اما از آنجایی که سفال در طول زمان شکسته و از بین می رود اطلاعات ما از منشا و قدمت واقعی این بر اساس اطلاعات شفاهی است اما طبق اطلاعات مستند استاد هنرمند رضا سرکار پور، پدر بزرگ ایشان در دوره قاجار اقدام به ساخت این نوع لعاب می کرده اند، قدمت آن حداقل به دوره قاجار می رسد.

یزدانی ادامه داد: چلنگری یعنی آهنگری سبک و محلی که در آن اشیاء سبک وزن مانند میخ و انبر ساخته می شود که خوشبختانه این هنر به دلیل کاربردی بودن هنوز در بین اهالی قم رواج دارد.

وی افزود: عصاری در لغت به معنی روغن کشی می باشد که با توجه به وجود عصارخانه ای متعلق به قرن یازدهم هجری قمری در شهر کهک قم، نشان از قدمت این مهارت در عصر صفوی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی قم گفت: آبگوشت یخنی از دیگر غذاهای سنتی تهیه شده در استان قم است که نحوه پخت آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

یزدانی گفت: بازی الک دولک و بازی توپ مره نیز دو بازی بومی و محلی قم نیز واجد ارزش شناخته و در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

یزدانی تصریح کرد: در این همایش استان قم در زمره استانهایی قرار گرفت که بیشترین آثار ثبتی را داشته است و پرونده جشن های نیمه شعبان با محوریت مسجد مقدس جمکران در رده پرونده های بسیار ارزشمند این همایش شناخته شد.

بانک جامع اطلاعات شهر پردیسان 👇👇👇
🆔 سایت:
Shahrepardisan.ir
🔷 تلگرام:
https://t.me/shahrepardisan
🔷اینستاگرام:
https://www.instagram.com/shahrepardisan.ir/
🔷ایتا:
https://eitaa.com/shahrepardisan

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهرپردیسان به عنوان اولین پایگاه خبری رسمی پردیسان و با هدف اطلاع رسانی و پیگیری مشکلات این منطقه راه اندازی شده است. خواهشمندیم با عضویت در کانال ایتای شهرپردیسان ما را در پیگیری مشکلات این منطقه همراهی کنید.