05:30

1403/05/01

رشد قابل توجه تعداد گردشگر خارجی در قم/ ضرورت توجه به بوم‌گردی

شهرپردیسان/ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: استان قم سال گذشته در زمینه ورود گردشگران خارجی رشد قابل توجهی داشته است.

به گزارش شهرپردیسان به نقل از خبرنگار مهر، حمید یزدانی ظهر چهارشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در هتل استقلال قم برگزار شد، با اشاره به رشد قابل توجه گردشگری در استان قم، افزود: حجم سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری استان قم ۱۴۶ میلیارد تومان است و شهر مقدس قم به عنوان دومین شهر مذهبی کشور با ورود بیش از ۲۰ میلیون نفر گردشگر خارجی که اغلب از کشور عراق هستند روبرو بوده است.

به گفته وی، با توجه به ضعف‌هایی که در زمینه کمبود نیروی انسانی، نبود کارشناس در حوزه مرمت و حوزه موزه‌داری و دایره حقوق وجود دارد نمی‌توان انتظار برطرف کردن بسیاری از مشکلات در زمینه‌های مختلف گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی را داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با اشاره به آمار مسافران نوروزی در تعطیلات نوروز امسال گفت: ۷۷۰ هزار نفر اسکان در تعطیلات نوروزی داشتیم که مدت ماندگاری مسافران در شهر قم هم ۵ شبانه‌روز ثبت شده است.

بوم گردی، حلقه مفقوده گردشگری قم

وی با بیان اینکه استان قم سال گذشته در زمینه ورود گردشگران خارجی رشد قابل توجهی داشته است، گفت: با تعامل اخیر صورت گرفته بین ایران و کشور عراق با افزایش حجم بسیار گردشگران عراقی و میزان ماندگاری آنها روبرو هستیم.

یزدانی با بیان اینکه قم در زمینه‌های مختلف گردشگری ظرفیت‌های بالایی دارد، گفت: اولویت نخست برنامه‌های ما توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی است در استان قم تا قبل از مدیریت من هیچ برنامه‌ای برای ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی وجود نداشت اکنون یک مورد اقامت گاه بوم گردی در قم داریم و ۱۷ مورد هم برای ایجاد این نوع اقامتگاه‌ها ثبت نام کرده‌اند.

وی افزود: در استان قم به دلیل پراکندگی جمعیت شهری و اینکه ۹۵ درصد بافت جمعیتی قم شهری هستند این نوع اقامتگاه که نقش مهمی در جذب گردشگر دارند در قم جایگاه مطلوبی ندارد ولی روستاهای قم ظرفیت خوبی برای گردشگری دارند و در برنامه‌های ما توسعه و رونق بوم گردی قرار دارد.

برندسازی و بازار فروش صنایع دستی قم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه ضعیف صنایع دستی قم با توجه به ظرفیت‌های خوبی که این هنرها در قم دارد، اظهار داشت: صنایع دستی قم ظرفیت خوبی دارد و ما هنرمندان صاحب نام و پیشکسوتی در رشته‌های مختلف داریم ولی به دلیل ضعف در زمینه برندسازی و کسب بازارهای فروش نتوانسته‌ایم جایگاه خوبی را در کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه از اهداف مهم برای رسیدن به تولید انبوه و توسعه صادرات آموزش هنرمندان در زمینه برندسازی و بازاریابی است، افزود: در زمینه تولید و فروش تبلیغات خوبی نداشتیم و باید این آسیب‌ها را برطرف کنیم.

یزدانی با بیان اینکه از دیگر معضلات عرصه صنایع دستی، نبود یک مکانی دائمی برای عرصه و فروش محصولات است، گفت: باید این هنرها در دید گردشگران داخلی و خارجی باشد و ما در تلاش برای جانمایی ۴ منطقه برای بازارچه دائمی صنایع دستی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهرپردیسان به عنوان اولین پایگاه خبری رسمی پردیسان و با هدف اطلاع رسانی و پیگیری مشکلات این منطقه راه اندازی شده است. خواهشمندیم با عضویت در کانال ایتای شهرپردیسان ما را در پیگیری مشکلات این منطقه همراهی کنید.