04:14

1403/03/29

سایت موزه قلی درویش احداث می‌شود

شهرپردیسان/ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم اکتشافات باستانی در محوطه قلی درویش را بیانگر پیشینه ۷ هزار ساله قم دانست و گفت: یکی از برنامه‌های این اداره احداث سایت موزه قلی درویش است.

به گزارش شهرپردیسان به نقل از خبرگزاری مهر، حمید یزدانی با بیان اینکه در دوازدهمین جلسه شورای فنی میراث فرهنگی قم بررسی ضوابط اختصاصی بافت تاریخی این شهر مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: ساخت‌وسازها در بافت تاریخی قم تحت نظارت معاونت میراث فرهنگی قم قرار دارد اما تدوین ضوابط اختصاصی برای رسیدن به وضعیت پایدار بسیار با اهمیت است.

وی ادامه داد: محدوده بافت تاریخی قم حدود ۳۱۵ هکتار است و از سال گذشته با تخصیص اعتبار ویژه در این حوزه، اقدام های اساسی به منظور تعیین ضوابط و مقررات حفظ و مرمت بافت تاریخی این شهر انجام شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی قم با اشاره به تعامل اداره میراث فرهنگی با ادارات و سازمان‌های مرتبط گفت: مسئولان شهر قم می‌دانند که حفظ و احیاء این بافت تاریخی گامی مؤثر جهت حفظ هویت مذهبی این شهر خواهد بود.

وی گفت: موضوع بعدی که در جلسه این هفته شورای فنی میراث فرهنگی قم در دستور کار قرار گرفت: بررسی طرح محتوایی سایت موزه قلی درویش بود که بر اساس این طرح قرار است در آینده موزه باز قلی درویش ایجاد و راه اندازی شود.

یزدانی ادامه داد: اکتشافات باستانی در محوطه قلی درویش قم، بیانگر پیشینه ۷ هزار ساله این شهر است که باید در جهت معرفی غنای فرهنگی این شهر از آن صیانت کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: در همین راستا یکی از برنامه‌های این اداره احداث سایت موزه قلی درویش است تا بتوانیم با ایجاد فضایی مناسب برای گردشگران و علاقمندان به آثار باستانی، تاریخ چند هزار ساله قم را روایت کنیم.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهرپردیسان به عنوان اولین پایگاه خبری رسمی پردیسان و با هدف اطلاع رسانی و پیگیری مشکلات این منطقه راه اندازی شده است. خواهشمندیم با عضویت در کانال ایتای شهرپردیسان ما را در پیگیری مشکلات این منطقه همراهی کنید.