05:49

1403/05/01

معاون بهبود تولیدات دامی: نیمی از تخم‌مرغ تولیدی قم به خارج از استان صادر می‌شود

شهرپردیسان/ معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: حجم تولید تخم‌مرغ در استان بسیار بالاست و علاوه بر تأمین نیاز قم، بیش از ۵۰ درصد آن به بازارهای سایر نقاط کشور صادر می‌شود.

به گزارش شهرپردیسان، علی‌اصغر همت روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: صنعت طیور به‌خصوص در بخش مرغ تخم‌گذار یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی قم را تشکیل می‌دهد و به همین علت باوجود تحریم‌های ظالمانه دشمنان پیش‌بینی‌های لازم برای پاسخگویی به نیازهای این حوزه و حمایت از فعالان آن، انجام‌شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت صنعت طیور استان گفت: میزان جوجهریزی گوشتی در قم طی خردادماه یک‌میلیون قطعه و مرغ تخم‌گذار چهار میلیون و ۷۵۰ هزار قطعه بوده است.

وی افزود: همچنین در راستای حمایت از تولید و ضرورت فرآیند تأمین گنجاله سویا از مبادی ورودی تا مصرف‌کننده نهایی، معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم طی یک ماه گذشته ۶ هزار و ۳۱۳ تن سویا، سه هزار و ۸۳۰ تن ذرت و ۱۶۰ تن سبوس رابین واحدهای طیور استان توزیع کرده است.

حدود ۶۰۰ واحد مرغداری در استان قم وجود دارد

وی بیان کرد: در ادامه با تلاش‌های صورت گرفته برای حمایت بیشتر از فعالان این بخش، موضوع معافیت اخذ عوارض از پروانه‌های فعالیت‌های دام‌پروری مورد تأکید مسئولان قرار گرفت و از شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خواسته شد حسب قانون عمل کنند.

حدود ۶۰۰ واحد مرغداری در استان قم وجود دارد که از این تعداد ۳۱۱ واحد مرغداری گوشتی به ظرفیت پنج میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه و ۱۷۴ واحد مرغداری تخم‌گذار به ظرفیت هشت میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه است.

قم چهارمین استان کشور ازنظر تراکم مرغداری‌های فعال است؛ این استان رشد قابل‌توجهی در صنعت طیور دارد و به‌طور میانگین هشت درصد نیاز تخم‌مرغ و سه درصد نیاز مرغ گوشتی کشور را تامی ن می‌کند.

همچنین هرساله در قم حدود ۷۰ هزار تن تخم‌مرغ و ۴۰ هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود که حجم بالایی از آن به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان قم در سال برابر ۷۴۶ هزار تن شامل ۴۲۵ هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و ۲۰۸ تن آبزیان و ۳۲۰ هزار تن محصولات دامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهرپردیسان به عنوان اولین پایگاه خبری رسمی پردیسان و با هدف اطلاع رسانی و پیگیری مشکلات این منطقه راه اندازی شده است. خواهشمندیم با عضویت در کانال ایتای شهرپردیسان ما را در پیگیری مشکلات این منطقه همراهی کنید.