04:44

1403/04/26

معرفی پردیسان

شهرپردیسان

شهرپردیسان

پردیسان نام منطقهٔ هشتم شهرداری قم است که در جنوب غربی این شهر قرار دارد. این منطقه در سال ۱۳۷۷ توسط وزارت مسکن و شهرسازی تأسیس شد و در سال ۱۳۹۰ به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد. منطقه پردیسان در تاریخ سی‌ام بهمن‌ماه سال ۷۵ به محدوده خدمات شهری شهر قم اضافه شد. این منطقه در سرشماری سال ۱۳۹۰ خورشیدی، ۴۴٬۷۸۰ نفر و در سال ۹۱ جمعیتی بالغ بر ۹۰ هزار نفر جمعیت داشته و به علت وجود مسکن مهر قم در این ناحیه به سرعت بر جمعیت آن افزوده می‌شود. پیش‌بینی می‌شود جمعیت این منطقه به زودی به ۳۰۰٬۰۰۰ نفر برسد.

 

موقعیت

 پردیسان در مرکز ایران جای داشته و در جنوب غربی شهر قم است. پردیسان حدود ۱۱ کیلومتر تا مرکز شهر قم فاصله دارد.

 

راه‌های مواصلاتی

از زمان افتتاح پردیسان به مدت ۱۲ سال تنها راه ارتباطی شهر قم با پردیسان، بلوار غدیر بود که همواره حجم بسیاری از تردد خودروها را شاهد بود. با افزایش جمعیت پردیسان نیاز ایجاد راه‌های اتصالی دیگر نمایان شد تا اینکه در مرداد سال ۱۳۹۷ با حضور علی لاریجانی، پردیسان دارای مسیر اتصالی دیگری به شهر قم شد. این مسیر بلوار آیت الله بروجردی نام دارد که طول آن ۹ کیلومتر است و پردیسان را به جمکران و انتهای زین الدین و بنیاد وصل می‌کند. از اشکالات عمده این راه، چند گردنه و نیز پیچ‌های متعدد مسیر است که موجب تصادفات بسیار شده و می‌شود.

 

حمل‌ونقل

در ابتدای ایجاد پردیسان، تاکسی و اتوبوس تا داخل شهرک می‌آمد، ولی با توسعهٔ پردیسان اتوبوس‌ها دیگر نمی‌توانستند وارد تمام مناطق پردیسان شوند و در نتیجه در سال ۹۳ پایانهٔ مسافربری پردیسان احداث شد. برای سهولت حمل و نقل در مناطق مختلف پردیسان، تعداد ۱۵ مینی‌بوس برای مناطق مختلف آن در نظر گرفته شده که مسافران را از پایانهٔ پردیسان به مناطق مختلف و بالعکس جابه‌جا می‌کنند. پایانهٔ شهروند پردیسان در ابتدای بلوار شهروند واقع است.

منبع: ویکی‌پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهرپردیسان به عنوان اولین پایگاه خبری رسمی پردیسان و با هدف اطلاع رسانی و پیگیری مشکلات این منطقه راه اندازی شده است. خواهشمندیم با عضویت در کانال ایتای شهرپردیسان ما را در پیگیری مشکلات این منطقه همراهی کنید.